Başbakan Yardımcısı Arınç Yönetim Kurulu’nu kabul etti

Başbakan Yardımcısı Arınç Yönetim Kurulu’nu kabul etti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 6 Eylül cuma günü DMD Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Demirtaş ve üyeleri kabul etti. Başbakanlık Binası’ndan gerçekleşen görüşmenin başında Arınç önce geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan Yardımcısı Arınç başta Suriye olmak üzere gündemdeki önemli konulara ilişkin açıklamalar yaptı.

Başbakan Yardımcısı Arınç basın toplantısında yaptığı açıklamada diplomasi muhabirliğinin son yıllarda çok önem kazandığına dikkat çekerek diplomasinin, geçmişteki değerinden hiçbir şey kaybetmediğini, aksine daha çok değer kazandığını söyledi. Arınç şöyle konuştu: “Sorunlar eğer barışçı yöntemlerle çözülecekse, masada çözülecekse, insanlar, ülkeler, birbirlerine fikirlerini dayatmadan, şiddet kullanmadan diplomasi diliyle anlatabilecek ve artık sorun çözme yöntemi olarak diplomasi benimsenecekse ki doğrusu da budur, diplomasi muhabirlerinin de bu konuda çok iyi yetişmiş, olayları iyi takip ve analiz eden, yazıları, haberleri fevkalade önemli. Bölgemizdeki gelişmeler, dünyadaki gelişmeler, ülkeler arasındaki ihtilafların çözümü, ümit ediyoruz ki bundan sonra hep diplomasi diliyle ve yöntemleriyle olmalı.”

Arınç ile DMD üyelerinin görüşmesi basın toplantısının ardından devam etti. Görüşmede Arınç'ın DMD’ye karşı müspet bir tutum içinde olduğu gözlenirken, özellikle Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü gibi kuruluşlar ile DMD'nin işbirliği imkanları üzerinde duruldu. Bu çerçevedeki görüşmelerin sürmesi bekleniyor.